عایق صوتی کف

izohome73 1200x480 - عایق صوتی کف

 

 

در هنگام کف سازی برای ساختمان بهترین گزینه برای ایجاد یک کف مناسب استفاده از عایق صوتی کف میباشد. صدای منتقل شده از هوا که در هنگام تحریک ساختاری توسط پله ها ، کوبیدن درب ها ، جابجا کردن اسباب منزل و…از طریق دیوار یا کف می باشد. زمانی که ضربه ای ایجاد می شود بخشی از انرژی ایجاد شده که جذب نمی گردد به ساختار ساختمان و عناصر متصل به سازه منتقل می شود و صدای ضعیف شده ای را بر اثر برخورد مولکول های هوا بر اثر فشار ایجاد می نماید هر قدر در ساختمان های امروزی سازه ها سبک تر می شوند سرعت انتقال صوت بیشتر شده و مقدار جذب کاهش می یابد.

به طور فیزیکی ، صدای ضربه یک نیروی لرزشی کوتاه مدت است که با برخورد جرم روی زمین ایجاد می شود. وقتی جسمی با کف ساختمان برخورد می کند سرعت آن به شدت صفر می شود ، فشار و نیرویی که این کاهش سرعت بر روی کف ایجاد می کند متناسب با وزن و سرعت پرتاب آن جسم است ، اگر کف ساختمان سخت باشد کاهش سرعت جسم سریع تر انجام میشود و جسم دامنه ی وسیعی را در بازه ی زمانی کوتاه تحت تاثیر برخورد قرار می دهد . این در شرایطی است که اگر کف دارای عایق و حالت الاستیکی روی کف ایجاد شده باشد ، کاهش سرعت جسم به آرامی و با دامنه ی تاثیر کم در بازه ی زمانی بیشتری صورت خواهد گرفت. جسم دارای جرم بالا بر اثر برخورد با کف سخت یک طیف فرکانس بالا را ایجاد می کند و این در حالی است که با وجود عایق صوتی کف و ایجاد حالت الاستیک صدای تشدید کننده با فرکانس پایین تولید می شود و از انتقال به فضای موجود در زیر جلوگیری می کند.

4 834x1024 - عایق صوتی کف

 

صداهایی که در منازل مسکونی به پایین انتقال می یابد صداهایی مانند صدای پا و یا جابجایی اسباب منزل و یا افتادن اشیاء بر روی زمین است. میزان صدا در اتاق پذیرش ( طبقه پایین ) به جذب صوتی درون منزل و هم به اندازه منزل از لحاظ متراژ بستگی دارد ، هر چه اندازه اتاق بزرگتر باشد میزان تاثیر گذاری و وضوح صوت انتقالی کمتر خواهد بود ، چرا که هر چه دامنه برای ارتعاش بر روی کف گسترده تر باشد ، تاثیر گذاری آن برای ایجاد ارتعاش کمتر خواهد بود.

عوامل دیگری که در انتقال صدای کوبه ای موثر است اتصالات نامناسب تاسیسات و ایجاد پل ارتباطی ، که در این صورت باید نصب عایق صوتی کف با دقت بیشتری انجام گیرد. برای تنظیم صدای کوبه ای و جلوگیری از انتقال ضربه ناشی از راه رفتن ، دویدن کودکان و افتادن اشیاء بر روی زمین ، مصالح مصرفی در کف نمی تواند به تنهایی پاسخگوی این مشکل باشد و قطعا باید از عایق صوتی کف مناسب برای حل این مشکل استفاده نمود.

10 1024x768 - عایق صوتی کف

عایق صوتی کف باید داری خواص زیر باشد:

 1. حداقل میزان کاهش و بهبود در انتقال صوت باید 18 دسیبل باشد
 2. میزان جذب صوت مناسب برای امواج صوتی ایجاد شده ی ناشی از برخورد
 3. عدم کاهش تراکم بر اثر میزان بار فشاری مصالح روی عایق در بلند مدت
 4. تراکم مناسب متریال و حالت الاستیک
 5. وزن بیش از 500 گرم در متر مربع
 6. انعطاف پذیری در مقابل ناهمواری های احتمالی در سطح
 7. مقاوم در برابر رطوبت و عدم جذب رطوبت
 8. مقاوم در برابر حرارت و عدم تغییر شکل در برابر حرارت منازل مسکونی
 9. عدم ایجاد حساسیت های پوستی و تنفسی

بهتر است تمامی موارد ذکر شده در یک عایق صوتی وجود داشته باشد ، دلیل اصلی این امر این است که تمامی موارد مکمل یکدیگر هستند و با توجه به شرایط ساختمان ها مکان های مورد نیاز عدم وجود هر یک از قابلیت های ذکر شده باعث بروز مشکل در مراحل عایق کاری خواهد بود.

2 - عایق صوتی کف

یکی از مراحل مهم و ضروری در بحث عایق صوتی کف اجرای پروژه است که تمامی مراحل باید به دقت در آن رعایت شود. هر گونه سهل انگاری در اجرا باعث انتقال صوت خواهد شد. برای نصب عایق صوتی کف باید روی کف یک کف شناور و کاذب ایجاد کنیم تا تمامی فشارها و ضربات وارده به هیچ وجه با کف اصلی در ارتباط نباشد.

طی تحقیقات صورت گرفته بیشترین مشکل در بین افراد ساختمان در مورد صداهای انتقالی از کف یا سقف است. راه حل های عایق صوتی کف را در این مقاله به شما بیان می کنیم محصولات عایق صوتی از طیف گسترده ای برخوردار هستند و انتخاب عایق مناسب کار دشواری است ، همانطور که در بالا ذکر شد یک عایق مناسب باید تمام ویژگی ها را داشته باشد. قبل از اینکه درباره ی بهترین عایق صدا برای کف تحقیق کنید باید تشخیص دهید که منشاء انتقال صوت کجاست. چراکه اگر تشخیص مکان دقیق انتقال صوت تعیین نشود ممکن است انجام عملیات عایق کاری مشکل انتقال را به طور کامل برطرف نکند .

سرو صدای کوبه ای که همسایه طبقه بالا ایجاد می کند بیشتر از کجا به منزل شما منتقل می گردد؟ آیا امواج صوتی فقط از سقف به واحد شما منتقل می گردد یا از بخش لوله های تاسیسات یا مسیر های سیم کشی برق هم منتقل می شود؟ نکته ی حائز اهمیت بعدی جنس و ضخامت کف منزل شما است تا بتوان به نسبت میزان صدای انتقالی ضخامت متریال را برای عایق صوتی کف تعیین نمود. برای اینکه بتوان میزان صداهای کوبه ای را به طبقه پایین کاهش داد علاوه بر جذب صدای حاصل از برخورد باید ارتعاش حاصل را هم مهار کرد.

اگر متریال عایق صوت نتواند ارتعاش ایجاد شده بر اثر ضربه را مهار کند ، این لرزش با انتقال به سازه امواج را به صورت کاملا لرزاننده به پایین هدایت خواهد کرد. ( البته در سازه های فلزی این رخداد تشدید خواهد یافت و میزان انتقال افزایشی خواهد بود).

برای جوابدهی مناسب عایق در برابر صداهای کوبه ای کارشناسان توصیه می کنند که بین سازه ها هم از عایق صوتی برای کف استفاده شود . علت این کار جلوگیری از انتقال ارتعاش بر اثر ضربه ، تکرار و تقویت صدا به تمامی قسمتهای دیگر ساختمان است. برای عایق صوتی کف بتونی معمولا اولین چیزی که مد نظر خواهد بود صدای ضربه زدن با راه رفتن خواهد بود. زیرا سطح بتونی دارای سطح جرمی بالایی است و این باعث می شود تا از نظر جلوگیری از انتقال صوت عملکرد بدی داشته باشد.

1 768x1024 - عایق صوتی کف

شایان ذکر است با نظر به اینکه سطوح بتونی تشدید کننده ی صداهای کوبه ای هستند اما تا حدی از انتقال صداهای هوابرد جلوگیری می کنند. که این امر خود می تواند کمک به سزایی در بحث عایق کاری بکند. بهترین سیستم آزمایش شده برای صداهای کوبه ای در کف بتونی عایق صوتی کف ایزوهم است.

 

عایق صوتی کف ایزوهم ، عایقی با قابلیت های چشم گیر است و با توجه به ساختار خود می تواند درصد عمده ای از صداهای کوبه ای را کاهش دهد ، الیاف به کار رفته شده در این عایق و همچنین نوع تولید آن مخصوص صداهای کو به ای و هوابرد است. در حالت کلی به عنوان مجموعه ای از کارشناسان صاحب نظر در بخش عایق کاری ساختمان باید تاکیید داشت. که مهم نیست که از چه مصالحی در ساختمان خود استفاده می کنید ، امواج صوتی همیشه و در هر جا مکانی را برای انتقال پیدا خواهند کرد.

بهترین راه کار برای اینکه بتوانید خانه ای ایمن در برابر امواج صوتی ایجاد کنید. این است که ابتدا با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا برای تشخیص منشاء امواج صوتی به شما کمک کنند. پس از تشخیص با توجه به مطالب ارائه شده می توانید نوع عایق را انتخاب کرده و برای اجرای آن شرایط را محیا سازید. توجه به نکاتی همچون جرم متریال و میزان ضخامت آن بسیار مهم و ضروری است. عایق صوتی کف علاوه بر مهار صداهای کوبه ای باید قطعا توان جذب صوت بالایی را داشته باشد. در غیر اینصورت نمی تواند میزان کاهش صوت را به حد نصاب (18 دسیبل ) برساند.

3 1024x768 - عایق صوتی کف

جهت افزایش کارایی عایق صوتی برای کف یکی از آسان ترین و موثر ترین راهکارهای ممکن استفاده از عایق صوتی کف ایزوهم است که در زمان ساخت به راحتی میتوانید از آن برای جلوگیری از انتقال صداهای کوبه ای و هوابرد استفاده کنید . بهترین و مناسب ترین عایق صوتی کف باید کاملا منعطف باشد و به راحتی روی تمامی سطوح قابل اجرا باشد. عایق صوتی کف ایزوهم را می توانید به صورت کف شناور قبل از مرحله سرامیک کاری روی کف اجرا کنید. اجرای این محصول باعث می شود تا صداهای کوبه ای دیگر به طبقات پایین منتقل نگردد..

کف شناور را به گونه ای ایجاد می کنند که امواج صوتی هیچ راه انتقال و ارتباطی را نتواند با تیغه های مشترک پیدا کند. در نهایت هدف اصلی از ارائه این مقاله درک درست از صدا در آپارتمان ، تفاوت میان صداهای هوابرد و کوبه ای ، چگونگی عملکرد عایق در برابر صوت ، انواع عایق های صوتی ، ویژگی و معرفی عایق صوتی کف ایزوهم و همچنین استاندارد مناسب برای یک عایق صوتی و شناخت دقیق عایق ها می باشد. یکی از پر کاربردترین عایق های صوتی عایق صوتی کف ایزوهم است . این عایق قابلیت جلوگیری از انتقال امواج صوت کوبه ای را به میزان بسیار چشم گیر دارد. برای منازل عمومی و مسکونی با ایجاد کف شناور قابلیت قطع تبادل صوتی را به همراه دارد. در استدیو ها و مکان های صنعتی قابلیت کاهش امواج صوت را تا 80 درصد دارد. نکته ی مهم درباره این عایق عدم پوسیدگی آن در برابر رطوبت است . همچنین سازگاری آن با تمامی ملات های ساختمانی.

صداهای ناخواسته در ساختمان ها علاوه بر اینکه حریم خصوصی داخل منزل را از بین می برد. بلکه باعث ضعف اعصاب و به تبع آن باعث حواس پرتی می شود. به همین منظور کارشناسان عایق صوتی در مجموعه ایزوهم آزمایش های مکرر خود را برای ارائه محصولی مناسب انجام میدهند. یکی از صداهای ناخواسته که به شدت موجب ضعف اعصاب می گردد صداهای کوبه ای است. عایق ایزوهم به عنوان یکی از بهترین عایق ها معرفی شده است ، که می تواند از انتقال صدای سقف ، کف ، دیوار و… جلوگیری نماید و حریم خصوصی در منازل را به خوبی حفظ نماید.

عایق صوتی ایزوهم که به صورت رولی ، پد آکوستیکی و تخته ای شکل گرفته است می تواند طیف وسیعی از فرکانس ها را جذب نماید. عایق های ایزوهم به کمک فناوری نانو تولید و جایگزین مناسبی برای عایق های سنتی می باشند. عایق صوتی کف ایزوهم با ضخامت 25 میلی متر ( 2.5 سانتی متر ) و بدون بالا بردن وزن ساختمان می تواند مشکلات صوتی ساختمان را به طور کامل بر طرف نماید.

5 1024x768 - عایق صوتی کف

عایق صوتی کف ایزوهم در تمامی کف ها قابل اجرا می باشد و از لحاظ اجرا هیچ محدودیتی ندارد. تمامی مصالح ساختمانی بر روی عایق به راحتی اجرا و درگیر می شوند. مقاومت این عایق به شکلی است که در بلند مدت و بر اثر بار حاکم و وزن قابل توجه ایجاد شده روی عایق ، هیچ تغییری در ضخامت عایق صورت نخواهد گرفت .

همچنین عایق صوتی کف ایزوهم در برابر ارتعاش زلزله هم مقاوم است و سازه را مستحکم می کند. عایق ایزوهم ساخته شده از نوعی پلی استر می باشد که کاملا بهداشتی است. در برابر حرارت غیر مستقیم مقاوم است و میتواند حرارت تا 200 درجه را تحمل کند. از لحاظ کلاس نسوز عایق ، این عایق کند سوز و غیر قابل اشتعال می باشد . این امر باعث می شود که در هنگام آتش سوزی این عایق کمکی به افزایش حریق در ساختمان نکند. الیاف به کار رفته شده در این عایق از فناوری نانو بهره گرفته است. به همین دلیل عایق تا سالیان زیاد شکل اصلی خود را از دست نمی دهد و طول عمر بسیار بالایی دارد.

عایق ایزوهم استانداردهای مورد نیاز برای یک عایق را از سازمان های معتبر داخلی و خارجی دریافت کرده است. این مقاله به شما کمک می کند تا اطلاعات کامل تری نسبت به انواع عایق های ساختمانی و صنعتی داشته باشید. و به کمک آن ها بتوانید در هنگام خرید عایق صوتی کف ، سوالات مناسبی را از فروشنده بپرسید و خواستار اطلاعات جامع و کامل از آن ها باشید تا در انتخاب عایق صوتی کف دچار مشکل نگردید.

 

38 Comments

 1. سودا گفت:

  سلام .
  میشه بگین تو عایق ها صدای Airborne چی هست ؟ وتا چه حدی جلوگیری میکنه ؟

  • izoadmin گفت:

   درود دوست عزیز
   صدای airborne صداهای از قبیل هلیکوپتر ، هواپیما و صداهای جاده ای میباشد که اگر لرزشی نباشد مثل صدای موتورها میتوان تا هر اندازه ای که مشتری میخواهد کاهش داد بستگی به ضخامت و نحوه اجرا

 2. محمد گفت:

  سلام برای جلوگیری از صدای ضربات متل چکش هم مناسبه؟ صدا به ساختمان کناری منتقل میشود می‌خواهیم جلوگیری کنیم

 3. پریا گفت:

  سلام برای کف از چه نوع عایقی میشه استفاده کرد تا اینکه کاهش صدا کم بشه؟

  • izoadmin گفت:

   درود دوست عزیز بستگی به این دارد که در حین ساخت باشین یا تموم شده باشد ساختمان لطفا با کارشناس صوت شرکت در ارتباط باشین

 4. علی گفت:

  با سلام
  خسته نباشید ببخشید برا کف از چه عیقی میتونیم استفاده کنیم ؟

  • izoadmin گفت:

   درود دوست عزیز
   می توانید از عایق 25 میلی ایزوهم به صورت کاملا تضمینی استفاده نمایید

 5. احسان گفت:

  سلام
  ببخشید بدون اینکه کف تخریب بشه چجوری میشه عایق استفاده کرد؟

 6. حمید گفت:

  سلام ساختمان ۵ طبقه در حال ساخت در اصفهان دارم و هر طبقه ۲۵۰ متر میخواهم کف طبقات را عایق کنم که هیچ صدایی انتقال پیدا نکنه میشه راهنمایی کنید ممنون

  • izoadmin گفت:

   درود دوست عزیز
   لطفا شماره تماس بزارید تا کارشناس صوت باهاتون در ارتباط باشند به صورت تضمینی برای کف کار میشه.

 7. کریم گفت:

  سلام
  ببخشید ضخامت این عایق هاتون چقدره ؟

 8. محمد گفت:

  سلام ببخشید از کدوم ضخامتتون میتونیم بیشتر نتیجه بگیریم ؟

 9. امیر حسین گفت:

  سلام
  ما در حین ساخت هستیم از کدوم عایقتون میتونیم استفاده کنیم ؟

 10. فرزانه گفت:

  سلام
  برای صدا های زیاد کف میشه عایق رو همانند موکت پهن کنیم ؟

 11. مائده گفت:

  سلام
  با لمینت کاری حدودا چقدر کاهش صوت خواهیم داشت ؟

 12. ثریا گفت:

  سلام
  درباره ی عایق صوتی برای کف به صورت روکار توضیح دهید؟

 13. عیسی گفت:

  با سلام
  من در طبقه سوم ساختمانی در کرج زندگی میکنم
  که از طبقه ی بالایی سروصدای زیادی وارد واحد من میشه که باعث آزار واذیت من و همسرم میشه‌ . که با توجه به تذکراتی که دادیم ولی همیشه سروصدا تا ۳ نصفه شب هست.
  میخواستم بدانم با توجه به‌ اینگه کف ساختمان بالایی را نمیشه عایق کاری کرد آیا سقف واحدم را میشه عایق کاری کرد و مانع ورود سروصدا شد.باتشکر

  • izoadmin گفت:

   درود مشکل شما کاملا تخصصی هست اگر ممکن هست شما تماستون رو بزارید تا کارشناس صوت باهاتون در ارتباط باشه

 14. سحر گفت:

  سلام
  صدای همسایه طبقه بالایی زیاده و اذیت میکنه ,میخواستم بدونم میتونم از سقف عایقکاری کنم؟

  • izoadmin گفت:

   درود
   راه کار مناسب عایق کاری از کف طبقه بالاست از سقف بخواین کار کنین با هزینه بالا کاهش کمی خواهین داشت

 15. حسن گفت:

  سلام. وقت به خیر.
  برای جلوگیری از صدای طبقه پایینی آپارتمان (صدای تلویزیون و… نه کوبش) راهکاری دارید؟
  متشکرم

  • izoadmin گفت:

   درود لطفا بررسی کنید ببینید صدا از کف میاد یا از طریق دیوارها منتقل میشه هر کدوم بود باید عایقکاری بشه دقیقا همونجا

 16. علیرضا گفت:

  با سلام
  هر چقدر ضخامت عایق صوتی بالا باشه برای جذب صوت بهتر خواهد بود؟

 17. sıma گفت:

  عایق و چه جوری به دیواری متصل می کنند؟

 18. ali reza گفت:

  فرق عایق کاری روکار و توکار در چیست؟

  • izoadmin گفت:

   درود فرقش اینه که در حین ساخت کار بشه بدون هزینه های زیادی میشه استفاده کرد رو کار یعنی ساختمان تموم شده و باید روی دیوار یا کف تموم شده نصب بشه و دوباره پوشش داده شود.

 19. sara گفت:

  سلام
  عایق صوتی کف های صنعتی و غیر صنعتی متفاوت اند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *